پماد/کرم مومتازون –عوارض، قيمت، طرز مصرف اصولي و نکات مهم

در اين مطلب به طور کامل شما را با پماد يا کرم مومتازون، عوارض جانبي، کاربردها، قيمت، طرز استفاده درست و نکات ضروري و مهم ديگر آشنا مي کنيم.

مومتازون چيست؟

  • مومتازون موضعي براي بهبود قرمزي، تورم، خارش و التهاب و ناراحتي در انواع مشکلات پوستي از جمله پسوريازيس (که در اينجا توضيح داديم!)، استفاده مي‌ شود.
  • مومتازون جزء دسته اي از داروها به نام کورتيکواستروئيدها است که با فعال کردن مواد طبيعي درون پوست، باعث کاهش تورم قرمزي و خارش مي شود.
  • اين دارو ممکن است براي کاربردهاي ديگري نيز تجويز شود. براي کسب اطلاعات بيشتر، از پزشک داروساز خود سوال کنيد.
  • نام هاي تجاري: الوکون و مومکسين
  • قيمت اين پماد از 60 تا 290 هزار تومان متغير است. براي خريد کليک کنيد.

طرز استفاده

  • اگر همزمان با مصرف مومتازون از مرطوب کننده ها استفاده مي کنيد، ابتدا از مرطوب کننده استفاده کنيد. قبل از استعمال مومتازون، 10 الي 15 دقيقه صبر کنيد. اين کار به مرطوب کننده اجازه مي دهد که قبل از استعمال کورتيکواستروئيد، جذب پوست شود. هنگام مصرف مومتازون، پوست بايد مرطوب باشد ولي نبايد لغزنده باشد.
  • مومتازون را بدون دستور پزشک متخصص به صورت خود نماليد اما مواظب باشيد که در صورت استفاده، آن را نزديک چشم ها استعمال نکنيد و طولاني‌تر از دوره درمان توصيه شده نيز از آن استفاده نکنيد.
  • ناحيه تحت درمان با مومتازون را بانداژ نکنيد و نبنديد؛ مگر با دستور پزشک؛ زيرا پانسمان باعث جذب بيشتر دارو و افزايش احتمال ابتلا به عوارض جانبي مي شود.
  • تا زماني که علائم شديد از بين نرفته اند، به استفاده از مومتازون ادامه دهيد و سپس آن را قطع کنيد. معمولا يک دوره درمان 7 الي 14 روزه کافي به نظر مي‌رسد. اگر علائم پس از اين زمان بهتر نشد يا حتي بدتر شد، دو مرتبه با پزشک خود صحبت کنيد و مشورت بگيريد. کورتيکواستروئيدهاي موضعي مانند مومتازون نبايد براي زمان طولاني يا بر روي نواحي وسيعي از بدن استعمال شوند.
  • پس از قطع مصرف مومتازون، مصرف روزانه مرطوب کننده را ادامه دهيد. اين کار به پيشگيري از عود مجدد احتمالي کمک خواهد کرد. پزشک همچنين ممکن است در صورت نياز، يک کرم استروئيدي ضعيف تر را براي شما تجويز کند.

مشکلات پوستي شما در طول دو هفته اول درمان بهبود مي يابد. اگر در طول اين زمان علائم شما بهبود نيافت، با پزشک خود تماس بگيريد. جهت استعمال مومتازون، مقدار کمي از کرم يا پماد را به شکل يک لايه نازک بر روي محل مورد نظر بماليد. جهت استفاده از لوسيون، چند قطره از آن را روي محل مورد نظر ريخته و به آرامي ماساژ دهيد تا ناپديد شود.

ادامه مطلب لينک زير:

پماد/کرم مومتازون –عوارض، قيمت، طرز مصرف اصولي و نکات مهم

ارسال دیدگاه برای این مطلب
آرشیور مطالب
آمار وبلاگ
کل مطالب : 25
کل نظرات : 0
بازدیدکنندگان امروز : 1
بازدیدکنندگان دیروز : 0
بازدید امروز : 3
بازدید دیروز : 0
کل بازدیدکنندگان : 6
کل بازدیدها : 9